Cypress Semiconductor Corp CY7C1392KV18-250BZXC
Part No.:
CY7C1392KV18-250BZXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package:
165-LBGA
Description:
IC SRAM 16MBIT PARALLEL 165FBGA
Shipping
CY7C1392KV18-250BZXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
165-LBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
SRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size:
16Mbit
Memory Organization:
2M x 8
Clock Frequency:
250 MHz
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)