Cypress Semiconductor Corp CY7C1371KVE33-133AXI
Part No.:
CY7C1371KVE33-133AXI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
Shipping
CY7C1371KVE33-133AXI Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
NoBL™
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
18Mbit
Memory Organization:
512K x 36
Clock Frequency:
133 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
6.5 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)