Cypress Semiconductor Corp CY7C1370KV33-167BZXC
Part No.:
CY7C1370KV33-167BZXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package:
165-LBGA
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 165FBGA
Shipping
CY7C1370KV33-167BZXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
NoBL™
Package/Case:
165-LBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
18Mbit
Memory Organization:
512K x 36
Clock Frequency:
167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.4 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)