Cypress Semiconductor Corp CY7C1360S-166BZC
Part No.:
CY7C1360S-166BZC
Package:
165-LBGA
Description:
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 165FBGA
Shipping
CY7C1360S-166BZC Information
Package/Case:
165-LBGA
Memory Size:
9Mbit
Memory Organization:
256K x 36
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.5 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)