Cypress Semiconductor Corp CY7C1354C-166AXCT
Part No.:
CY7C1354C-166AXCT
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
Shipping
CY7C1354C-166AXCT Information
Series:
NoBL™
Package/Case:
100-LQFP
Memory Size:
9Mbit
Memory Organization:
256K x 36
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.5 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)