Cypress Semiconductor Corp CY7C1350S-133AXC
Part No.:
CY7C1350S-133AXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100LQFP
Shipping
CY7C1350S-133AXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
4.5Mbit
Memory Organization:
128K x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
133 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
4 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)