Cypress Semiconductor Corp CY7C1347S-166BGC
Part No.:
CY7C1347S-166BGC
Package:
119-BGA
Description:
IC SRAM 4.5MBIT PAR 119PBGA
Shipping
CY7C1347S-166BGC Information
Package/Case:
119-BGA
Product Status:
Active
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
4.5Mbit
Memory Organization:
128K x 36
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.5 ns
Voltage - Supply:
3.15V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)