Cypress Semiconductor Corp CY7C1270KV18-550BZC
Part No.:
CY7C1270KV18-550BZC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Description:
IC SRAM 36MBIT PAR 165FBGA
Shipping
CY7C1270KV18-550BZC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
SRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size:
36Mbit
Memory Organization:
1M x 36
Clock Frequency:
550 MHz
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)