Cypress Semiconductor Corp CY7C0850V-133AC
Part No.:
CY7C0850V-133AC
Package:
176-LQFP
Description:
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 176TQFP
Shipping
CY7C0850V-133AC Information
Package/Case:
176-LQFP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
SRAM - Asynchronous
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
32K x 36
Clock Frequency:
133 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
4.4 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)