Cypress Semiconductor Corp CY7C0850AV-167BBC
Part No.:
CY7C0850AV-167BBC
Package:
172-LBGA
Description:
IC SRAM 1MBIT PAR 167MHZ 172FBGA
Shipping
CY7C0850AV-167BBC Information
Package/Case:
172-LBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
SRAM - Dual Port
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
32K x 36
Clock Frequency:
167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
4 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)