Cypress Semiconductor Corp CY7C0831AV-167AXC
Part No.:
CY7C0831AV-167AXC
Package:
120-LQFP
Description:
IC SRAM 2MBIT PARALLEL 120TQFP
Shipping
CY7C0831AV-167AXC Information
Package/Case:
120-LQFP
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:
2Mbit
Memory Organization:
128K x 18
Clock Frequency:
167 MHz
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)