Cypress Semiconductor Corp CY7C0831AV-133BBI
Part No.:
CY7C0831AV-133BBI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
144-LBGA
Description:
IC SRAM 2MBIT PARALLEL 144FBGA
Shipping
CY7C0831AV-133BBI Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
144-LBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:
2Mbit
Memory Organization:
128K x 18
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
133 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)