Cypress Semiconductor Corp CY62256NLL-55ZXI
Part No.:
CY62256NLL-55ZXI
Package:
28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Description:
SRAM - ASYNCHRONOUS MEMORY IC 25
Shipping
CY62256NLL-55ZXI Information
Package/Case:
Packaging:
Tray
Memory Size:
256Kbit
Memory Organization:
32K x 8
Write Cycle Time - Word, Page:
55ns
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)