Cypress Semiconductor Corp CY62256NLL-55SNXET
Part No.:
CY62256NLL-55SNXET
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOIC
Shipping
CY62256NLL-55SNXET Information
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Memory Size:
256Kbit
Memory Organization:
32K x 8
Write Cycle Time - Word, Page:
55ns
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)