Cypress Semiconductor Corp CY62146ESL-45ZSXIT
Part No.:
CY62146ESL-45ZSXIT
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Description:
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 44TSOP II
Shipping
CY62146ESL-45ZSXIT Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
MOBL™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Asynchronous
Memory Size:
4Mbit
Memory Organization:
256K x 16
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
45ns
Access Time:
45 ns
Voltage - Supply:
2.2V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)