Cypress Semiconductor Corp CY62128ELL-45ZXA
Part No.:
CY62128ELL-45ZXA
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Description:
STANDARD SRAM, 128KX8, 45NS PDSO
Shipping
CY62128ELL-45ZXA Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
MOBL™
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Asynchronous
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
45ns
Access Time:
45 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)