Cypress Semiconductor Corp CY62128BNLL-55SXIT
Part No.:
CY62128BNLL-55SXIT
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Description:
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32SOIC
Shipping
CY62128BNLL-55SXIT Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
MOBL™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
55ns
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)