Cypress Semiconductor Corp CY27H010-45WMB
Part No.:
CY27H010-45WMB
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
32-CDIP (0.600", 15.24mm) Window
Description:
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32CDIP
Shipping
CY27H010-45WMB Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EPROM
Technology:
EPROM - UV
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
45 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TA)