Infineon Technologies CY15B108QN-40LPXI
Part No.:
CY15B108QN-40LPXI
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Memory
Package:
8-UQFN
Description:
IC FRAM 8MBIT SPI 40MHZ 8GQFN
Shipping
CY15B108QN-40LPXI Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Excelon™-LP,F-RAM™
Package/Case:
8-UQFN
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FRAM
Technology:
FRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size:
8Mbit
Memory Organization:
1M x 8
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
40 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)