
| Image | ![]() |
| Part Number | CRU CQ12LV 8A 125V |
| Manufacturer | Conquer |
| Package/Case | |
| Series | CQ12LV |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 8 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Response Time | Fast Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 1.728 |
| Approval Agency | cURus |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.063" W x 0.035" H (3.10mm x 1.60mm x 0.90mm) |
The following parts include "CRU CQ12LV 8A 125V" in Silicon Labs CRU CQ12LV 8A 125V.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.