
| Image | ![]() |
| Part Number | CRU CQ06LF 5A 63V |
| Manufacturer | Conquer |
| Package/Case | |
| Series | CQ06LT |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 63 V |
| Response Time | Slow Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |
| Melting I²t | 0.57 |
| Approval Agency | cURus |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W x 0.031" H (1.60mm x 0.80mm x 0.80mm) |
The following parts include "CRU CQ06LF 5A 63V" in Silicon Labs CRU CQ06LF 5A 63V.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.