CPT4B36NB.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CPT4B36NB |
| Manufacturer | Semiconductor Circuits, Inc. |
| Series | CPT |
| Package/Case | Sixteenth Brick |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 72V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 4.2A |
| Power (Watts) | 50 W |
| Voltage - Isolation | 2.25 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency | 92% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | Sixteenth Brick |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Standard Number | - |
The following parts include "CPT4B36NB" in Silicon Labs CPT4B36NB.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.