CP15C1130036P.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CP15C1130036P |
| Manufacturer | Semiconductor Circuits, Inc. |
| Series | CP15 (15W) |
| Package/Case | 6-DIP Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Power (Watts) | 15 W |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Efficiency | 88% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
The following parts include "CP15C1130036P" in Silicon Labs CP15C1130036P.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.