Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CMS820K2KC |
| Manufacturer | Tecdia Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 82 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Single Layer, Wire Bondable |
| Ratings | COTS |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency, General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, SLCC, Epoxy |
| Package / Case | - |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.024" W (0.60mm x 0.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.006" (0.15mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "CMS820K2KC" in Silicon Labs CMS820K2KC.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.