Vishay Dale CMF55866R00FKEB
Part No.:
CMF55866R00FKEB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 866 OHM 1/2W 1% AXIAL
Shipping
CMF55866R00FKEB Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
CMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
866 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)