Comchip Technology CDBB3200-G
Part No.:
CDBB3200-G
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO214AA
Shipping
CDBB3200-G Information
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
250pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C