Comchip Technology CDBB2150LR-HF
Part No.:
CDBB2150LR-HF
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO214AA
Shipping
CDBB2150LR-HF Information
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C