Bourns Inc. CD214A-B1100LF
Part No.:
CD214A-B1100LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AC
Shipping
CD214A-B1100LF Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C