Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CD016M100C5APE50V00A |
| Manufacturer | Suscon |
| Package/Case | |
| Series | CD |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 10 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 10.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 30 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 3 Ohms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "CD016M100C5APE50V00A" in Silicon Labs CD016M100C5APE50V00A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.