Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CCF1N1TTE |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Package/Case | |
| Series | CCF1N |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 60 V |
| Response Time | Medium Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 0.156 |
| Approval Agency | cUL, PSE, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.098" W x 0.098" H (6.00mm x 2.50mm x 2.50mm) |
The following parts include "CCF1N1TTE" in Silicon Labs CCF1N1TTE.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.