KEMET CBR08C390J5GAC
Part No.:
CBR08C390J5GAC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0805
Shipping
CBR08C390J5GAC Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
CBR-SMD RF C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
39 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)