CAT9554AYI-G.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CAT9554AYI-G |
| Manufacturer | Catalyst Semiconductor Inc. |
| Series | CAT9554A |
| Package/Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I2C, SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 24mA |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
The following parts include "CAT9554AYI-G" in Silicon Labs CAT9554AYI-G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.