TCA9539PWR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TCA9539PWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Number of I/O | 16 |
| Interface | I2C, SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
The following parts include "TCA9539PWR" in Silicon Labs TCA9539PWR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.