CALE-48-1.50D.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CALE-48-1.50D |
| Manufacturer | Diwell Electronics |
| Series | * |
| Package/Case | 24-DIP Module, 9 Leads |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Type | Constant Current |
| Topology | Buck (Step-Down) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 52V |
| Voltage - Output | 2 ~ 46V |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Power (Watts) | 54 W |
| Dimming | PWM |
| Features | OCP, OTP, Remote On/Off, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Efficiency | 96% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm) |
| Approval Agency | CE, FCC |
| Standard Number | - |
The following parts include "CALE-48-1.50D" in Silicon Labs CALE-48-1.50D.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.