Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CA3096CM96 |
| Manufacturer | Intersil |
| Series | - |
| Package/Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 1 NPN, 1 PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA, 10mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 24V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 1mA, 10mA / 400mV, 100µA, 1mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 1mA, 5V / 30 @ 100µA, 5V |
| Power - Max | 200mW |
| Frequency - Transition | 335MHz, 6.8MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
The following parts include "CA3096CM96" in Silicon Labs CA3096CM96.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.