KEMET C721U102MTWDBAWL25
Part No.:
C721U102MTWDBAWL25
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER DISC SAFETY
Shipping
C721U102MTWDBAWL25 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
C700KJN SFTY X1-440 Y1-250
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)