KEMET C420C334M5U5TA
Part No.:
C420C334M5U5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.33UF 50V Z5U AXIAL
Shipping
C420C334M5U5TA Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Comm Z5U
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)