KEMET C410C474M5R5TA7200
Part No.:
C410C474M5R5TA7200
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL
Shipping
C410C474M5R5TA7200 Information
Series:
AxiMax 400 Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)