KEMET C410C100K1G5TA
Part No.:
C410C100K1G5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 AXIAL
Shipping
C410C100K1G5TA Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.170" L (2.41mm x 4.32mm)