Infineon Technologies C161PIL25FCAFXUMA1
Part No.:
C161PIL25FCAFXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 100TQFP
Shipping
C161PIL25FCAFXUMA1 Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
100-LQFP
Series:
C16xx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166
Core Size:
16-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
76
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)