KEMET C1210X475J5RACTU
Part No.:
C1210X475J5RACTU
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Shipping
C1210X475J5RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R Flex
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)