KEMET C1210C822K2RACTU
Part No.:
C1210C822K2RACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 8200PF 200V X7R 1210
Shipping
C1210C822K2RACTU Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)