KEMET C1210C476M9PAC7210
Part No.:
C1210C476M9PAC7210
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210C476M9PAC7210 Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)