KEMET C1210C473KDRACAUTO
Part No.:
C1210C473KDRACAUTO
Description:
COMSMDHIVOLTAGE.047UF 1000V
Shipping
C1210C473KDRACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R HV
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)