KEMET C1210C156Z8VAC7800
Part No.:
C1210C156Z8VAC7800
Description:
CAP CER 15UF 10V Y5V 1210
Shipping
C1210C156Z8VAC7800 Information
Series:
SMD Comm Y5V
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.067" (1.70mm)