KEMET C1210C106Z4VAC7210
Part No.:
C1210C106Z4VAC7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CER CAP
Shipping
C1210C106Z4VAC7210 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm Y5V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.083" (2.10mm)