KEMET C1206Y102K1RAC7800
Part No.:
C1206Y102K1RAC7800
Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Shipping
C1206Y102K1RAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R FF
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)