KEMET C1206C622JCGACAUTO
Part No.:
C1206C622JCGACAUTO
Description:
CAP CER 1206
Shipping
C1206C622JCGACAUTO Information
Series:
SMD Auto C0G HV
Capacitance:
6200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)