KEMET C1206C511MFGACAUTO7210
Part No.:
C1206C511MFGACAUTO7210
Description:
CAP CER 1206
Shipping
C1206C511MFGACAUTO7210 Information
Series:
SMD Auto C0G HV
Capacitance:
510 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)