KEMET C1206C474Z4VACTU
Part No.:
C1206C474Z4VACTU
Description:
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 1206
Shipping
C1206C474Z4VACTU Information
Series:
SMD Comm Y5V
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)